Krzysztof Karpeta

Polish Cello Quartet

Urodzony w 1987 roku w Katowicach. W wieku siedmiu lat rozpoczął edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie wiolonczeli mgr Anny Hryniów-Kościów, a od 2003 roku pracuje pod okiem prof. Stanisława Firleja. Szkołę muzyczną ukończył  z wyróżnieniem w 2006 roku wykonując Wariacje Rokoko Piotra Czajkowskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej.

 

W czerwcu 2011 ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie prof. Stanisława Firleja, gdzie przez rok pracował jako asystent w klasie wiolonczeli. Od 2009 roku kształci się w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim, pod okiem Michaela Flaksmana oraz Jeleny Očić.

 

Ogromną pasją Krzysztofa Karpety jest muzyka kameralna. Jako kameralista kształcił się m.in. pod okiem: Jonathana Zaka, Andrzeja Ratusińskiego, Paula Badury – Skody, Jose Gallardo, Alexandra Bonduriansky, Paula Dana, Stanisława Firleja, Cezarego Saneckiego.  W duecie z Michałem Rotem w 2010 roku zdobył wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. Krzysztof Karpeta w charakterze kameralisty współpracował z takimi muzykami jak Bartłomiej Nizioł, Agata Szymczewska, Szymon Krzeszowiec, Marcin Markowicz, Vladimir Mendelssohn, Stanisław Firlej, Michael Flaksman, Jose Gallardo, Viktor Bogino, Mats Lidstroem. W 2011 roku wraz z trzema wybitnymi polskimi wiolonczelistami młodego pokolenia (Adam Krzeszowiec, Wojciech Fudala, Tomasz Daroch) założył zespół Polish Cello Quartet, jedyny w Polsce zespół promujący muzykę napisaną w oryginale na kwartet wiolonczelowy. Występuje na wielu festiwalach muzycznych m.in.: Settembre in Musica Ascoli Piceno, Forum Musicum, MF Bachowski w świdnicy, MF Wratislavia Cantans, Carl Orff Music Festival Putignano, Przemyska Jesień Muzyczna, Dolnośląski Festiwal Muzyczny, Festiwal Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy (Ensemble). Jako solista współpracował m.in. z Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Łódzką, Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Capellą Cracoviensis, Filharmonią Kameralną w Łomży, Univeristaetorchester Mannheim. Wieloletnim hobby wiolonczelisty jest również muzyka dawna. W listopadzie 2012 roku grając na violi da gamba w duecie z żoną zdobył II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach.

 

Krzysztof Karpeta od 2010 roku jest koncertmistrzem w orkiestrze Mannheimer Philharmoniker oraz gościnnym koncertmistrzem w  Przemyskiej Orkiestrze Kameralnej. Jest również członkiem Philharmonie der Nationen Justusa Franza. Współpracował z takimi orkiestrami jak Orkiestra Festiwalowa Wratislavia Cantans, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej, Łódzkiej, Wrocławskiej, Bałtyckiej, Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Polish String Orchestra, Landesjugendorchester Rheinland-Pfalz. Dokonał nagrań dla polskich wytwórni DUX i MUSICON.

 

Obecnie jest doktorantem oraz asystentem w klasie profesora Stanisława Firleja na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.