Wojciech Fudala

Wojciech Fudala

Polish Cello Quartet

Urodzony w 1988 roku w rodzinie o długich artystycznych tradycjach. Wieloletni student prof. Pawła Głombika, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jako stypendysta Rządu Belgii ukończył z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli w klasie wiolonczeli prof. Jeroen’a Reuling’a. Jest członkiem elitarnej instytucji muzycznej Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Waterloo, gdzie kształci się pod kierunkiem Gary’ego Hoffman’a.

Swoje umiejętności szlifował na licznych kursach mistrzowskich pod okiem takich pedagogów, jak Francois Guye, Ivan Monighetti, Catalin Ilea, Julius Berger, Peter Wispelwey, Ralph Kirchbaum.

W roli solisty zadebiutował wykonując koncert wiolonczelowy a-moll C. Saint-Saens’a z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją maestro Jerzego Koska. Od tego czasu koncertował z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami (m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego, Brussels Chamber Orchestra, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie), współpracując z takimi dyrygentami, jak Augustin Dumay, Łukasz Borowicz, Paweł Kotla, Michael Guttman, Massimiliano Caldi. Jest regularnie zapraszany na festiwale muzyczne w Polsce i za granicą (Vratislavia Cantans, Jazztopad we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Instrumentalnej w Katowicach, Schiermonikoog Festival, Zamojskie Dni Muzyki, Festival de Megeve, Encuentero de Musica Santander). Występował w najważniejszych polskich salach koncertowych, jak również w Palais de Beaux Arts w Brukseli, Wielkiej Sali Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, Palacio de Festivales Santander oraz Casa da Musica w Porto. W roku 2013 wydana zostanie płyta CD (Fuga Libera) z dziełami skrzypcowymi i wiolonczelowymi z towarzyszeniem orkiestry C. Saint-Saensa (Orchestre Philharmonique de Liege, dyr. Christian Arming), w realizacji której wziął udział.

Jest laureatem konkursów muzycznych w kraju i za granicą, między innymi: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu napisanego na zamówienie konkursu (2010), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. D. Poppera w Varpalocie (2004), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. E. Baert w Brukseli (2010), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. A. Prohasku w Koszycach (2002,2004).

Za swoje osiągnięcia był nagradzany przez polskie i zagraniczne instytucje artystyczne: Nagroda Ministra Kultury dla wybitnego młodego artysty, Nagroda Prezydenta Miasta Katowice, Nagroda fundacji Mecenagora, Nagroda im. Ingeborg Koberle. Był stypendystą belgijskiego rządu oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Swoją pasję do sztuki realizuje również jako muzyk kameralista. Podczas mistrzowskich kursów kameralnych pracował m.in. pod kierunkiem Marii Szwajger-Kułakowskiej, Quatour Schumann, Apollon Musagete Quartett. Występował z takimi artystami, jak Christoph Schiller, Giovanni Sollima, Francois Guye, Maria Szwajger-Kułakowska, Priya Mitchel, Piotr Tarcholik, Lorenzo Gatto, Piotr Reichert, Szymon Marciniak, Mateusz Borowiak, Eldar Nebolsin.

Wojciech Fudala jest członkiem i założycielem Polish Cello Quartet.

Stale współpracuje z pianistą Marcinem Mogiłą. W październiku 2013 roku duet ten został nagrodzony podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych im. B. Hubermana w Częstochowie. Od 2014 roku jest zastępcą koncertmistrza grupy wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu.

made by Kebeth Studio