István Várdai

István Várdai

MDW Vienna

István Várdai jest ceniony za swoją radosną energię, rytmiczny wigor i elegancki wdzięk w swoich uduchowionych wykonaniach solowego, kameralnego i orkiestrowego repertuaru na wiolonczelę. W swoim trzecim sezonie pracy jako dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Franciszka Liszta nadal prezentuje inspirujące i kreatywne programy. Oprócz tego István wita światowej sławy muzyków na Festiwalu Muzyki Kameralnej Kapostfest na Węgrzech, który współtworzy ze skrzypkiem Kristófem Baráti, a także kontynuuje karierę solisty z wiodącymi orkiestrami wykonując repertuar od Bacha do Pétera Eötvösa.

W sezonie 2022/23 István Várdai występuje z Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Modestasa Pitrėnasa, Orchestre National du Capitole Toulouse pod dyrekcją Domingo Hindoyana, Węgierską Filharmonią Narodową i Filharmonią im. Janáčka w Ostrawie pod dyrekcją Lawrence'a Fostera, a także z orkiestrami symfonicznymi Liechstenstein i Bournemouth. Do najważniejszych wydarzeń minionego sezonu należą występy z Orchestre National d'Île-de-France pod dyrekcją Case'a Scaglione, Orkiestrą Symfoniczną Radia Fińskiego pod dyrekcją Marka Wiggleswortha, Hallé pod dyrekcją Jamiego Phillipsa oraz Helsińską Orkiestrą Filharmoniczną pod dyrekcją Susanny Mälkki.

Jako zapalony kameralista, István Várdai występował z Víkingurem Ólafssonem, Andrásem Schiffem, Yurim Bashmetem, Gidonem Kremerem, Jean-Efflamem Bavouzetem, Mischą Maisky, Elisabeth Leonskaja i Lizą Ferschtman w niektórych czołowych miejscach na świecie.

Na przestrzeni lat István Várdai nagrał koncerty wiolonczelowe Janáčka, Prokofiewa i Elgara w Ysaÿe Records, utwory Mendelssohna, Martinů, Paganiniego, Beethovena i Poppera w wytwórni Hännsler, Wariacje rokokowe Czajkowskiego w obu wersjach i solowe suity wiolonczelowe Bacha na Brilliant Classics.

Po sukcesach na arenach konkursowych, w tym pierwszych nagrodach na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w 2014 roku i na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie w 2008 roku, István Várdai zasiadł w jury Międzynarodowego Konkursu im. Czajkowskiego w 2019 roku. Wykłada na University of Music and Performing Arts w Wiedniu, gdzie zastąpił w tej roli zmarłego Heinricha Schiffa i gdzie sam studiował w 2005 roku. István Várdai gra na "Ex du Pré-Harrell" Stradivari wykonanym w 1673 roku, na którym wcześniej grała Jacqueline du Pré.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

made by Kebeth Studio